Věra Závorková, 27 let

Tvář z Kalendáře Nebýt na to sama 2023

Ve třinácti letech se vrátila z lyžařského kurzu s opuchlým kolenem. Brzy se ukázalo, že nejde o následky námahy, ale o zhoubný nádor. Vzhledem k tomu, že šlo o nádor přímo v koleni a existovalo riziko, že by buňky mohly metastázovat dál do těla, lékařka jí doporučila nohu amputovat. A Věra, která je ráda, když s ní lidé jednají na rovinu, k situaci přistoupila pragmaticky. „Protože jsem se do té doby věnovala atletice, tak jsem se paní doktorky zeptala, co bych mohla dělat dál. Dávala mi různé varianty a zmínila i plavání nebo tenis. A já sem se rozhodla pro plavání,“ říká.

 

Po absolvování léčby si Věra našla v Kutné Hoře plavecký oddíl, kde působí i handicapovaní sportovci. Brzy začala jezdit na závody po České republice, než ji zastavil covid. „Po covidu jsem se do toho víc opřela a nyní usiluji o mezinárodní klasifikaci,“ vysvětluje Věra, která se v květnu 2022 stala Mistryní ČR v plavání motýlem na 50 metrů. To je také její nejoblíbenější disciplína. Hned po ní následuje kraul na 400 metrů.

Onemocnění v dětství ovlivnilo i výběr školy. „Zvolila jsem si zdravotní lyceum jako přípravu na medicínu. První dva roky školy však byly ještě v souvislosti s dozvuky léčby náročnější, takže jsem změnila obor a odmaturovala v oboru laborantka. Pak už jsem nastoupila do zaměstnání,“ upřesňuje Věra.

Nyní žije převážně dvoufázovými tréninky – je čtyřikrát až pětkrát do týdne na bazénu a třikrát až čtyřikrát v posilovně. „Jsem pod dohledem paralympijského výboru, proto musím plnit plán, abych se kvalifikovala. Mým momentálním cílem je Mistrovství Evropy,“ naznačuje Věra. Olympiádu v Paříži nechává zatím ve fázi snění. Důležité je trénovat a případně získat sponzory na další závody.

Doma má Věra také kolo od paralympijského vítěze Jiřího Ježka. „Jiří Ježek původně myslel, že mne natáhne k cyklistice. Zkoušeli jsme dokonce nějaké tratě, ale plavání mne naplňuje víc. Kolo využívám doma jako doplňující sport,“ prozrazuje Věra.

Podívejte se na příběhy dalších žen z kalendáře Nebýt na to sama!