Jindřiška Holešovská, 50 let

Tvář z Kalendáře Nebýt na to sama 2023

„Vždy jsem byla aktivní sportovec. Zdravě jím, cvičím, nekouřím. Dlouho jsem nechápala, jak mohlo takové onemocnění potkat právě mě. I díky podpoře přátel a skvělých kolegů jsem však nikdy nepochybovala, že bych boj s nemocí nezvládla,“ říká Jindřiška.

 

Vše začalo bolestí hlavy. Původně si Jindřiška myslela, že jejím důvodem jsou problémy s krční páteří, ale bolest se bohužel nedařilo rozcvičit. A co hůř! Nepomáhaly na ni ani žádné léky na tišení bolesti. Když už ji nešlo snést, skončila Jindřiška dvakrát v nemocnici. Ale ještě poměrně dlouho trvalo, než lékaři přišli na její původ. Bolest a zánětlivé markery způsobil lymfom mozku.

 

„Lékař mi oznámil, že má pro mě dvě zprávy – špatnou a dobrou. Špatnou, že jde o lymfom, ale dobrou, že se dá léčit,“ vzpomíná Jindřiška. Z nemocnice od sv. Anny následoval převoz do FN Bohunice Brno. „Mám pocit, že jsem strávila v nemocnici téměř půlrok. První chemoterapii navíc moje tělo nezvládlo a skončila jsem na JIP. Vůbec nevím, jak dlouho jsem tam byla, ale moc jsem si přála jít na normální pokoj. Tam jsem pak měla velké štěstí na pacientky, dnes už kamarádky, které mi se vším pomáhaly,“ vzpomíná Jindřiška. Kromě rodiny si Jindřiška cení i přístupu kolegů z práce, kteří ji také pravidelně navštěvovali.

Lymfom se podařilo zničit a Jindřiška ještě pokračuje v zajišťovací biologické léčbě. Moc si ale přála vrátit se zpátky mezi lidi a do práce. „Kolegové mi maximálně vyšli vstříc,“ podotýká. I díky nim opět působí na brněnském magistrátu jako odborná referentka. Vrací se i k dalším oblíbeným činnostem a chodí pravidelně cvičit, podniká vycházky a výlety. Volný čas tráví s rodinou a přáteli.

Aktivně se také začala Jindřiška zapojovat do projektu NEBÝT NA TO SAMA. „Byl to rok bolesti a obav, ale také radosti z každého pokroku v léčbě. Nemoc mi vzala energii a část mne, ale dala mi nový pohled na život. Přinesla mi mnoho nových přátel, které bych jinak nepoznala,“ dodává. „Ženám, které se setkají s touto diagnózou, bych ráda vzkázala, že víra v uzdravení je hlavním motorem. Buďte silné a věřte sami sobě, že to zvládnete.“

Podívejte se na příběhy dalších žen z kalendáře Nebýt na to sama!