Dermatologická péče

Poradíme s péčí o pokožku a vlasy, postižené protinádorou léčbou.

Pod odborným vedením zde budete mít možnost poradenství, vyšetření a následnou péči o kůži postiženou ozařováním, chemoterapiemi, imunoterapiemi, hormonální léčbou a také problémy s růstem a kvalitou vlasů. Budete mít také možnost vyzkoušet dermatologické produkty.

Odborný garant informací v oblasti dermatologie:
MUDr. Petra Fialová

Kůže je léčbou postižena u většiny pacientů

Při onkologické léčbě, ať už se jedná o chemoterapii, radioterapii, imunoterapii či léčbu pomocí protinádorových hormonů, dochází ke změnám, které se mohou projevit na kůži a postižen bývá zpravidla i růst vlasů. Vedlejší účinky protinádorové léčby postihující kůži jsou běžné. Setkáváme se s nimi asi u 2/3 pacientů s rakovinou. Mezi nejčastější patří suchost, zčervenání či svědění kůže, vypadávání vlasů i ostatního tělesného ochlupení, výsev bolestivých, zanícených, akné připomínajících projevů v oblasti hlavy a trupu, praskání a slupování kůže ve dlaních a na ploskách, poruchy růstu nehtů. Onkologická terapie může zapříčinit zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření a vést ke vzniku hyperpigmentací (hnědých skvrn na kůži). Většina těchto nežádoucích kožních účinků je přechodná a ustupuje po ukončení léčby rakoviny. Jsou ale nepříjemné, komplikují celý proces léčby a i tím, že jsou pro okolí na první pohled patrné, často vedou k psychické nepohodě pacientů.

Pomoc existuje

Existují účinné postupy, jak tyto projevy potlačit a výrazně je zmírnit. V rámci projektu Nebýt na to sama působí tým odborníků, zaměřených na zvládání nežádoucích kožních projevů protinádorové léčby a pacienti se ně mohou se svými problémy obracet.

Péče o kůži v průběhu onkologické léčby – MUDr. Petra Fialová

Zajímavé odkazy

Onkokosmetická poradna

Kde: Masarykův onkologický ústav
Švejdův pavilon, 2. patro, Kožní ambulance

Telefon: 735 137 870

Rezervace termínu na reservio.com

Vyberte a rezervujte si termín

k návštěvě naší Onkokosmetické poradny.

Nejnovější články v rubrice Dermatologická péče

Jarní proměna

Další proměnu si vychutnala paní Marie.  Tuto proměnu krásně shrnula vizážistka Míša Kašparová: "Maruška, dáma s velkým srdcem a krásnýma očima. Tady to šlo nějak samo, stačilo jen dodat trošku šmrnc".  

číst více

Třetí proměna

Další proměnu si tentokrát užila členka našeho týmu Renata Renata dlouhodobě užívá hormonální léčbu, což se projevuje na stavu její pokožky. Obrátila se proto na naši onkokosmetickou poradnu. Vyšetření v poradně prokázalo sníženou hydrataci, sklon k zarudnutí a...

číst více