Tereza Sedláčková, 31 let

Tvář z Kalendáře Nebýt na to sama 2023

Už jsem si toho vybrala dost, je načase, aby se to otočilo

„Život nám připravuje těžké zkoušky, důležité je obstát a vybojovat si je,“ říká Tereza. „Spousta lidí řeší peníze, ale když onemocníte, jsou vám k ničemu. To nejdůležitější je zdraví,“ dodává.

Tereza ví, o čem mluví. Zpráva o nemoci pro ni byla jako blesk z čistého nebe. „Máte nádor,“ řekl mi ortoped do telefonu. „Od té doby si nic nepamatuji. Byl to pro mne obrovský šok,“ vzpomíná Tereza. Všechno začalo jednoho letního dne na zahradě, kdy se slunila na lehátku a všimla si, že má jednu nohu, jak sama říká, „tlustou“. Následovala série vyšetření, kdy lékaři vnímali bouli jako běžný otok. Jenže pravda byla jinde. Magnetická rezonance odhalila vzácný nádor – synoviální sarkom.

„Léčila jsem se dva roky a kromě rodiny a přítele jsem o svém onemocnění nikomu neřekla. Nebyla jsem na to psychicky připravená. Spoustu lidí to pak překvapilo,“ komentuje Tereza svou situaci, kterou dnes už vnímá naprosto vyrovnaně. Velkou podporu pocítila během léčby právě od svých nejbližších. „Je až neskutečné, jak moc při mně stáli. S přítelem jsme si prošli tou největší zkouškou, která vás může potkat – jsem nesmírně vděčná, že jsme spolu zůstali v dobrém i ve zlém, což jsme teď zpečetili i svatbou,“ netají se Tereza.

Vystudovala hotelnictví a cestovní ruch a před onemocněním pracovala jako manažerka v salátovém baru. Přiznává, že v zaměstnání zažívala i dřinu a stres, také proto se gastronomii už nehodlá věnovat. „Těší mne návrat do běžného života, který vám dá na nemoc zapomenout. Hodně si teď také užívám společný čas s rodiči a partnerem,“ doplňuje. Pomalu také zařazuje do svých běžných dní pohyb.

A co si přeje do budoucna? „Už jsem si toho vybrala dost, je načase, aby se to otočilo. Do projektu NEBÝT NA TO SAMA jsem vstoupila z důvodu, že by můj příběh mohl někomu pomoci a posunout ho dál. Psychika je důležitá – stejně tak motivace chtít se uzdravit,“ podotýká.

Podívejte se na příběhy dalších žen z kalendáře Nebýt na to sama!