Tereza Pospíšilová, 30 let

Tvář z Kalendáře Nebýt na to sama 2023

V deseti letech jí bez zjevného důvodu otekla noha a nemohla na ni pořádně došlápnout. Situace se bohužel opakovala celkem třikrát, proto následoval rentgen, odběry a neradostná diagnóza: rakovina, konkrétně Ewingův sarkom. Následovala hospitalizace v Motole a série chemoterapií.

 „Pro verdikt výsledku léčby jeli rodiče do Prahy beze mne. Pamatuji si, jak jsme druhý den leželi v posteli a rodiče mi sdělovali, co zjistili. Zrovna běžel nějaký seriál, tak jsem mamince převyprávěla uplynulý děj, a pak si k posteli klekl taťka a říkal, že to bohužel nepůjde udělat jinak, než že mi nohu pod kolenem uříznou, ale že bude vše v pohodě, protože existují protézy, takže budu moci i tak fungovat jako dřív. Ani si nevybavuji, že bych v ten moment brečela, věřila jsem, že se to vyřeší a už nebudu mít bolesti a nebudu nemocná,“ vzpomíná sympatická a usměvavá Tereza.

 Po amputaci však přišly i krušnější chvíle. Tereza trpěla fantomovými bolestmi, cítila prsty, které už neměla, a bolestivé bylo i rozcvičování nohy po zákroku. „A to je všechno? – řekl mi protetik, když jsme šli vybrat vhodnou protézu, a on mi poručil, abych nohu natáhla – a já ji zjevně nenatáhla dost. Pak mi dal brožurku, na níž bylo napsáno: Protéza nebo vozík. Tehdy jsem si uvědomila, že pokud budu cvičení flákat, nemusím třeba už chodit… A začala jsem poctivěji a věděla jsem, že musím bolesti překonat,“ dodává Terka. Nejvíc ji pak „rozchodili“ v rehabilitačním ústavu v Chuchelné, kam jezdila každé prázdniny až do osmnácti let.

Dnes Terka jezdí na kole, plave i bruslí. Miluje tanec a vystupuje s Folklórním souborem Haná. Momentálně je nezadaná, ale jen jednou se jí stalo, že její zdravotní omezení znamenalo pro partnera překážku. Dřív chtěla, aby ji lidé nejdřív poznali, než jim o svém handicapu řekne, ale pak se rozhodla pro odhalení na sociálních sítích prostým sdělením: „Ahoj, jsem Terka a nemám nohu“. „Zjistila jsem, že propálit se na první dobrou může být pro mnohé inspirující. Má to smysl – stejně jako projekt Nebýt na to sama,“ podotýká vitální brunetka, která pracuje jako dětská logopedka. V blízké době by se ráda vrhla na vodní sporty – nejvíc ji láká wave surfing.

Podívejte se na příběhy dalších žen z kalendáře Nebýt na to sama!