Kamila Peková, 31 let

Tvář z Kalendáře Nebýt na to sama 2023

„Sama jsem nevěděla, do čeho jdu, a jestli budu schopná svou cestu sdílet. Zkušenosti jsem žádné neměla,“ říká Kamila o svém Instagramu Onkoholka. K jeho založení ji v srpnu 2021 dovedla vlastní diagnóza – oboustranný nádor prsu. Poté následovala chemoterapie, operace v podobě oboustranné mastektomie s okamžitou náhradou a zajišťovací léčba.

 „Nejtěžší pro mne byla samotná operace, která byla náročná psychicky i fyzicky. Po chemo nemáte vlasy, řasy, ani obočí a najednou nemáte ani prsa a jste celá rozřezaná, což je dost bolestivé. Ženství je v háji,“ přiznává otevřeně Kamila. Ani o tyto okamžiky se ovšem neváhala se sledujícími podělit. „Šlo to přirozeně, chtěla jsem ukázat průběh léčby se vším všudy, nejen to hezké. Někoho to čeká a řada z nás si tím prošla. Máme sice pár jizev, ale důležité je, že jsme naživu, jizvy časem vymizí,“ dodává. Instagram jí zároveň sloužil i jako psychologická poradna. „Kdykoliv jsem něco potřebovala, vykecala jsem se tam, a také jsem narazila na hodně inspirativních lidí, kteří si prošli podobnou zkušeností. Dobíjelo mne to,“ připouští Kamila. Později tak k Instagramu přibyl blog.

Po celou dobu léčby Kamilu podporovala rodina, přítel i kamarádi. „Partner byl ten, kdo mne držel nejvíc nad vodou a trávil se mnou nejvíc času. Když jsem brečela do polštáře, on mne musel zvednout. Za to jsem mu neskutečně vděčná,“ vysvětluje. Pomáhaly také výlety a akce s partou kamarádů.

Kamila připouští, že je trošku workholik. Pracuje jako provozní manažer v gastronomii a práce se úplně nevzdala ani během nemoci. „Mám skvělého šéfa, se kterým jsme se dohodli, a také úžasné podřízené, takže jsem se i během léčby snažila částečně pracovat, abych přišla na jiné myšlenky. Dřív jsem ale byla v práci od rána do večera – a to jsem změnila. Už v ní netrávím tolik času,“ upřesňuje. Další možnosti se jí otevřely také s Instagramem – zapojila se do projektu NEBÝT NA TO SAMA a spolupracuje se společnostmi, které podporují onkologicky nemocné a onkologickou léčbu. „Vnímám to jako poselství a věřím, že to má smysl. I kdybych pomohla jen jedné dívce,“ uzavírá.

Podívejte se na příběhy dalších žen z kalendáře Nebýt na to sama!