Jak mluvit s dětmi o nemoci

l

Počet komentářů

Publikováno

08/11/2022

Autor

administrator

Onkologické onemocnění vstoupí do života nečekaně a způsobí nejen zmatek v našich hlavách, ale také v emocích našich blízkých. Jak o nemoci mluvit s těmi nejmenšími –  s našimi dětmi. Připravili jsme pro Vás pár bodů, na které je dobré ve všem tom prvotním zmatku nezapomenout.

 • Nesnažte se před dětmi svoji nemoc utajit. Děti mají obrovské pozorovací schopnosti, které není radno podceňovat.
 • Zkuste o nemoci mluvit na rovinu, přiměřeně věku dětí a jejich rozumovým schopnostem.
 • Pokud je v rodině více dětí, snažte se jim podat pokud možno stejné informace.
 • Dávejte pozor na to, jak v přítomnosti dětí o nemoci hovoříte. Děti jsou stále ve střehu. Poproste příbuzné, ať i oni jsou v hodnocení situace jednotní a dětem podávají vhodné informace.
 • Ujistěte je, že Vaše nemoc, ani žádné jiné překážky, nijak neovlivní Vaši lásku k nim.
 • Dejte dětem prostor pro otázky, ukažte jim nemocnic, kde se léčíte, popište jim, jak léčba probíhá, dodáte jim tím pocit jistoty.
 • Nezapomeňte na to, že jste pro Vaše děti největším vzorem. Jednou budou k problémům přistupovat stejně statečně, jako vy. Nebojte se mluvit o emocích, patří k životu a děti někdy svoje emoce mistrně skrývají. Dovolte jim je vyjádřit a ukažte, že strach nebo smutek, patří k životu stejně jako radost.
 • Snažte se dětem zachovat obvyklý režim a o případných změnách je včas informujte.
 • Zkuste děti zlehka zapojit do některých domácích povinností, najděte si nějaké společné rituály, na které budete jednou s láskou vzpomínat. Třeba jen večerní pravidelná procházka může být něčím, co bude dítě vnímat jako důkaz svojí podpory.
 • Před případnou hospitalizací dětem vysvětlete, že i toto je součást léčby a domluvte se předem na režimu návštěv, nebo pravidelných telefonních hovorech. Ujistěte je, že o ně i po dobu Vaší nepřítomnosti bude dobře postaráno.
 • Pokud si v čemkoli během léčby nebudete jistí, nebojte se vyhledat pomoc odborníků na dětskou duši.

Hlouběji se tématem zabývá PhDr.Ing. Martin Pospíchal,Ph.D  a odkaz na jeho články zabývající touto tématikou naleznete zde:

https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pomoc-v-nemoci/psychologicka-pomoc/jak-mluvit/jak-mluvit-s-ditetem/

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Obilňákfest 2023

Obilňákfest 2023

V pátek 15. září jsme byli součástí parádní osvětové a kulturní akce Obilňákfest, kterou pořádal Nadační fond Proni. Program byl pro návštěvníky bohatý a v našem stanu byla možnost vyšetření znamének a edukace, jak se starat o kůži. Této možnosti využily zejména mladé...

Brno Narůžovo

Brno Narůžovo

Říjen už klepe na dveře a my se připravujeme na velkou osvětovou akci Brno narůžovo, které jsme partnerem. Na co se v rámci kampaně můžete těšit? Kampaň bude zahájena 3. října od 15:00 do 18:00 hodin – před obchodním domem Centrum, kde budou k vidění výstavní panely –...

Ohlednutí za kytičkovým dnem v ZŠ Dubeč

Ohlednutí za kytičkovým dnem v ZŠ Dubeč

V rámci letošního kytičkového dne jsme navázali spolupráci s pražskou základní školou Dubeč. Tým nadšených učitelek – jmenovitě Mgr. Andrea Vlčková, Mgr. Hana Říhová, Mgr. Michaela Čermáková, PhDr. Pavla Brožová a Bc. Johana Racková do sbírky zapojily celou školu a...