Jak mluvit s dětmi o nemoci

l

Počet komentářů

Publikováno

08/11/2022

Autor

administrator

Onkologické onemocnění vstoupí do života nečekaně a způsobí nejen zmatek v našich hlavách, ale také v emocích našich blízkých. Jak o nemoci mluvit s těmi nejmenšími –  s našimi dětmi. Připravili jsme pro Vás pár bodů, na které je dobré ve všem tom prvotním zmatku nezapomenout.

  • Nesnažte se před dětmi svoji nemoc utajit. Děti mají obrovské pozorovací schopnosti, které není radno podceňovat.
  • Zkuste o nemoci mluvit na rovinu, přiměřeně věku dětí a jejich rozumovým schopnostem.
  • Pokud je v rodině více dětí, snažte se jim podat pokud možno stejné informace.
  • Dávejte pozor na to, jak v přítomnosti dětí o nemoci hovoříte. Děti jsou stále ve střehu. Poproste příbuzné, ať i oni jsou v hodnocení situace jednotní a dětem podávají vhodné informace.
  • Ujistěte je, že Vaše nemoc, ani žádné jiné překážky, nijak neovlivní Vaši lásku k nim.
  • Dejte dětem prostor pro otázky, ukažte jim nemocnic, kde se léčíte, popište jim, jak léčba probíhá, dodáte jim tím pocit jistoty.
  • Nezapomeňte na to, že jste pro Vaše děti největším vzorem. Jednou budou k problémům přistupovat stejně statečně, jako vy. Nebojte se mluvit o emocích, patří k životu a děti někdy svoje emoce mistrně skrývají. Dovolte jim je vyjádřit a ukažte, že strach nebo smutek, patří k životu stejně jako radost.
  • Snažte se dětem zachovat obvyklý režim a o případných změnách je včas informujte.
  • Zkuste děti zlehka zapojit do některých domácích povinností, najděte si nějaké společné rituály, na které budete jednou s láskou vzpomínat. Třeba jen večerní pravidelná procházka může být něčím, co bude dítě vnímat jako důkaz svojí podpory.
  • Před případnou hospitalizací dětem vysvětlete, že i toto je součást léčby a domluvte se předem na režimu návštěv, nebo pravidelných telefonních hovorech. Ujistěte je, že o ně i po dobu Vaší nepřítomnosti bude dobře postaráno.
  • Pokud si v čemkoli během léčby nebudete jistí, nebojte se vyhledat pomoc odborníků na dětskou duši.

Hlouběji se tématem zabývá PhDr.Ing. Martin Pospíchal,Ph.D  a odkaz na jeho články zabývající touto tématikou naleznete zde:

https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pomoc-v-nemoci/psychologicka-pomoc/jak-mluvit/jak-mluvit-s-ditetem/

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Prsa pod lupou

Prsa pod lupou

Projekt Nebýt na to sama ve spolupráci s Augustiniánským opatstvím, Masarykovým onkologickým ústavem, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a Říjen narůžovo vás srdečně zvou na setkání zaměřené na osvětu a zdraví s názvem "PRSA POD LUPOU" a to v sobotu 25. května 2024 od...

Benefiční fotbálek

Benefiční fotbálek

Nebýt na to sama : IFE – 3 : 2 Máme za sebou již 2. ročník benefičního utkání fotbalového týmu Nebýt na to sama a týmu společnosti IFE... a že byl úspěšný! Kdo hrál? Ve výběru našeho týmu nastoupily na fotbalové hřiště TJ START Lesná fotbalové legendy Brna v čele s...

Víkend plný zážitků

Víkend plný zážitků

V sobotu jsme měli možnost zúčastnit se v Brně hned dvou skvělých akcí! 🎉 A to nejen oslav 155. výročí zahájení provozu MHD u Janáčkova divadla 🚋, ale také 10. ročníku Festivalu Překročme řeku, pořádaného MČ Brno-jih na Černovickém nábřeží. 🌉 Nás stánek přilákal...