Jak mluvit s dětmi o nemoci

l

Počet komentářů

Publikováno

08/11/2022

Autor

administrator

Onkologické onemocnění vstoupí do života nečekaně a způsobí nejen zmatek v našich hlavách, ale také v emocích našich blízkých. Jak o nemoci mluvit s těmi nejmenšími –  s našimi dětmi. Připravili jsme pro Vás pár bodů, na které je dobré ve všem tom prvotním zmatku nezapomenout.

 • Nesnažte se před dětmi svoji nemoc utajit. Děti mají obrovské pozorovací schopnosti, které není radno podceňovat.
 • Zkuste o nemoci mluvit na rovinu, přiměřeně věku dětí a jejich rozumovým schopnostem.
 • Pokud je v rodině více dětí, snažte se jim podat pokud možno stejné informace.
 • Dávejte pozor na to, jak v přítomnosti dětí o nemoci hovoříte. Děti jsou stále ve střehu. Poproste příbuzné, ať i oni jsou v hodnocení situace jednotní a dětem podávají vhodné informace.
 • Ujistěte je, že Vaše nemoc, ani žádné jiné překážky, nijak neovlivní Vaši lásku k nim.
 • Dejte dětem prostor pro otázky, ukažte jim nemocnic, kde se léčíte, popište jim, jak léčba probíhá, dodáte jim tím pocit jistoty.
 • Nezapomeňte na to, že jste pro Vaše děti největším vzorem. Jednou budou k problémům přistupovat stejně statečně, jako vy. Nebojte se mluvit o emocích, patří k životu a děti někdy svoje emoce mistrně skrývají. Dovolte jim je vyjádřit a ukažte, že strach nebo smutek, patří k životu stejně jako radost.
 • Snažte se dětem zachovat obvyklý režim a o případných změnách je včas informujte.
 • Zkuste děti zlehka zapojit do některých domácích povinností, najděte si nějaké společné rituály, na které budete jednou s láskou vzpomínat. Třeba jen večerní pravidelná procházka může být něčím, co bude dítě vnímat jako důkaz svojí podpory.
 • Před případnou hospitalizací dětem vysvětlete, že i toto je součást léčby a domluvte se předem na režimu návštěv, nebo pravidelných telefonních hovorech. Ujistěte je, že o ně i po dobu Vaší nepřítomnosti bude dobře postaráno.
 • Pokud si v čemkoli během léčby nebudete jistí, nebojte se vyhledat pomoc odborníků na dětskou duši.

Hlouběji se tématem zabývá PhDr.Ing. Martin Pospíchal,Ph.D  a odkaz na jeho články zabývající touto tématikou naleznete zde:

https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pomoc-v-nemoci/psychologicka-pomoc/jak-mluvit/jak-mluvit-s-ditetem/

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

POZVÁNKA NA KŘEST KALENDÁŘE

POZVÁNKA NA KŘEST KALENDÁŘE

Srdečně vás zveme na slavnostní křest kalendáře Nebýt na to sama Kalendář pro rok 2023 vznikl ve spolupráci projektu Nebýt na to sama a města Brna, konkrétně odboru participace. Přináší poselství o nejcennější hodnotě, kterou v životě máme a tou je zdraví. Na jeho...

Vyšetřování znamínek s Nebýt na to sama

Vyšetřování znamínek s Nebýt na to sama

Začátkem září jsme se opět věnovali prevenci kožních nádorů. Znamínka si během dvou dnů v našem stanu nechalo vyšetřit přes 450 osob. Mile nás překvapilo, že se našemu stanu nevyhýbali muži, jichž se diagnóza nádorů kůže týká o něco málo víc než žen. V roce 2021 se v...

Malování se Šárkou – na téma Acryl

Malování se Šárkou – na téma Acryl

Na konci léta jsme stihli ještě jeden výtvarný workshop, tentokrát na téma Acryl. Byla to další velká výzva, ale volba techniky se brzy ukázala jako velmi povedená. Šárka nám ukázala, jak se s akrylem dá pracovat na papíře i na plátně a brzy jsme se zabrali do...