Jak mluvit s dětmi o nemoci

l

Počet komentářů

Publikováno

08/11/2022

Autor

administrator

Onkologické onemocnění vstoupí do života nečekaně a způsobí nejen zmatek v našich hlavách, ale také v emocích našich blízkých. Jak o nemoci mluvit s těmi nejmenšími –  s našimi dětmi. Připravili jsme pro Vás pár bodů, na které je dobré ve všem tom prvotním zmatku nezapomenout.

 • Nesnažte se před dětmi svoji nemoc utajit. Děti mají obrovské pozorovací schopnosti, které není radno podceňovat.
 • Zkuste o nemoci mluvit na rovinu, přiměřeně věku dětí a jejich rozumovým schopnostem.
 • Pokud je v rodině více dětí, snažte se jim podat pokud možno stejné informace.
 • Dávejte pozor na to, jak v přítomnosti dětí o nemoci hovoříte. Děti jsou stále ve střehu. Poproste příbuzné, ať i oni jsou v hodnocení situace jednotní a dětem podávají vhodné informace.
 • Ujistěte je, že Vaše nemoc, ani žádné jiné překážky, nijak neovlivní Vaši lásku k nim.
 • Dejte dětem prostor pro otázky, ukažte jim nemocnic, kde se léčíte, popište jim, jak léčba probíhá, dodáte jim tím pocit jistoty.
 • Nezapomeňte na to, že jste pro Vaše děti největším vzorem. Jednou budou k problémům přistupovat stejně statečně, jako vy. Nebojte se mluvit o emocích, patří k životu a děti někdy svoje emoce mistrně skrývají. Dovolte jim je vyjádřit a ukažte, že strach nebo smutek, patří k životu stejně jako radost.
 • Snažte se dětem zachovat obvyklý režim a o případných změnách je včas informujte.
 • Zkuste děti zlehka zapojit do některých domácích povinností, najděte si nějaké společné rituály, na které budete jednou s láskou vzpomínat. Třeba jen večerní pravidelná procházka může být něčím, co bude dítě vnímat jako důkaz svojí podpory.
 • Před případnou hospitalizací dětem vysvětlete, že i toto je součást léčby a domluvte se předem na režimu návštěv, nebo pravidelných telefonních hovorech. Ujistěte je, že o ně i po dobu Vaší nepřítomnosti bude dobře postaráno.
 • Pokud si v čemkoli během léčby nebudete jistí, nebojte se vyhledat pomoc odborníků na dětskou duši.

Hlouběji se tématem zabývá PhDr.Ing. Martin Pospíchal,Ph.D  a odkaz na jeho články zabývající touto tématikou naleznete zde:

https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pomoc-v-nemoci/psychologicka-pomoc/jak-mluvit/jak-mluvit-s-ditetem/

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Den zdraví Slavkov

Den zdraví Slavkov

V úterý 23. dubna 2024 se s námi můžete, jako i v minulém roce, potkat v @mesto_slavkov na akci Den zdraví... 🥳 👀🌞Opět se zaměříme na kontrolu znamének a poradíme vám, jak správně chránit pokožku před slunečním zářením... V návaznosti na toto vyšetření vám doporučíme...

Nordic Walking – duben

Nordic Walking – duben

Máte rádi procházky? 🚶‍♀️🚶   ⛰ Připravili jsme pro vás sobotní procházku s naším instruktorem @petr_bezchleba... Nordic Walking už volá! A kam se tentokrát podíváme? 👉 okolo kopce Velká Baba... MAPA   ⏰ KDY: Sobota 27. dubna 2024 v 10 hod. 📍 KDE: Mácova 37/3,...

Světový den zdraví, Olympia Brno

Světový den zdraví, Olympia Brno

Světový den zdraví díky studentům IFMSA CZ Brno... a my jsme jeho součástí! Chystáte se v sobotu 20. dubna 2024 na nákupy do Olympia centrum Brno? ...tak kromě nákupů udělejte i něco pro sebe a své zdraví! Můžete si nechat změřit hodnoty BMI, krevní tlak nebo hladinu...