Léčba časné rakoviny prsu nemusí nutně končit chemoterapií

n

Kategorie

l

Počet komentářů

Publikováno

08/26/2021

Autor

administrator

Některé ženy s rakovinou prsu mají nyní větší šanci vyhnout se obávané chemoterapii. Je to díky genomovému testování. Všeobecná zdravotní pojišťovna od března 2021 nově hradí genomové testování testem MammaPrint, který dokáže předpovědět míru rizika návratu onemocnění a dává tak onkologům možnost zvolit pro pacientky vhodnou a co nejméně zatěžující léčbu. Genomové testování představuje začátek takzvané personalizované léčby karcinomu prsu.

„Chemoterapie má závažné dopady na fyzický i psychický stav pacientek, které často trpí nevolnostmi nebo vypadáváním vlasů. Podávaná cytostatika způsobují rychlejší stárnutí organismu a pacientky se často potýkají s kazivostí zubů a dalšími zdravotními problémy. Každý vědecký pokrok, díky kterému je alespoň část pacientů od tohoto typu léčby ochráněna, je proto vítaný,“

prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.

ředitel Masarykova onkologického ústavu

Právě v Masarykově onkologickém ústavu v Brně by za několik měsíců měla vzniknout první česká laboratoř pro genomové testování testem MammaPrint. Zatím musí lékaři odebrané vzorky posílat na analýzu do Nizozemska.

Genomové testování, někdy nazývané také genomické, je jednou z nejnovějších analytických metod v oboru onkologie. Lékaři jejím prostřednictvím získávají další důležitá data, podle kterých mohou přesněji rozhodovat o následné léčbě pacientek s rakovinou prsu. „Dosud jsme se museli spoléhat zejména na klinické a patologické faktory, jako jsou věk pacienta, velikost tumoru, rychlost množení buněk, status hormonálních receptorů nebo zasažení lymfatických uzlin. Vždy se ale jednalo o hrubé informace. Díky genomovým testům máme k dispozici mnohem přesnější data, a můžeme proto část pacientek ušetřit agresivní onkologické léčby, která mívá negativní dopady na zdraví i psychiku,“ říká profesorka Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Dosud spoustu pacientek léčíme zbytečně, protože nedokážeme rozpoznat, že daný typ léčby nepotřebují. Studie ukázala, že skoro polovině testovaných žen by chemoterapie nepřinesla žádný významnější efekt. Proto se jí mohou vyhnout, a přitom dosáhnout stejně dobrých výsledků.“ 

prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.

Onkologická klinika 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice

t

Pro koho je genomické testování vhodné?

Genomické testování není vhodné pro všechny ženy se zhoubným nádorem prsu. Testy jsou navrženy pro ženy všech věkových kategorií, které:

  • Jsou nově diagnostikovány s invazivním karcinomem prsu v časném stádiu (stádium I nebo II).
  • mají tumor menší než 5 cm.
  • mají negativní lymfatické uzliny nebo 1 – 3 pozitivní lymfatické uzliny.

Citace jsou převzaty z tiskové zprávy Dialog Jessenius, Ogilvy, Agendia a LERAM pharmaceuticals ze dne 7.4. 2021.  

0 komentáøù

Podobné články

Pravidelné setkání

Pravidelné setkání

V úterý 7. května od 16 hodin proběhne pravidelné setkání. A jelikož se blíží Český den proti rakovině, budeme připravovat kytičky na prodej. Prodejní vak si můžete vyzvednout již na tomto setkání. Prodej kytiček proběhne 15. 5. 2024.

Kontrola znamének na Náměstí Svobody

Kontrola znamének na Náměstí Svobody

Včera jste nás mohli po celý den navštívit ve stanu NEBÝT NA TO SAMA na společné akci s městem Brnem BRNOmycity – odborem participace Dáme na vás na Náměstí Svobody... Stavili jste se za námi? Ti, kteří za námi dorazili, si mohli nechat zkontrolovat znaménka a také se...